SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
Usuwanie wgnieceń i wbijanie wzgórków metodą PDR (bezlakierowo).

Usuwanie wgnieceń i wbijanie wzgórków metodą PDR (bezlakierowo).

Smart Repair

Defekty karoserii pojazdu mogą występować zarówno w następstwie wypadków jak i działania warunków atmosferycznych, czy też w końcu być wynikiem podejmowanych w warsztacie prac blacharskich. Niezależnie od źródła i przczyny ich powstawania, usunięcie takich mankamentów wymaga zastosowania inwazyjnych technologii, mających na celu przywrócenie karoserii do stanu świetności. Z naszego poradnika dowiesz się, jak przebiega przebieg procesu zastosowania bezlakierowej technologii usuwanie wgnieceń PDR, jakich narzędzi i materiałów ona wymaga, oraz na co zwrócić uwagę, aby prace przyniosły pożądany efekt.

Technologia PDR - kiedy ją stosować i na czym w w skrócie polega?

W sytuacji gdy na karoserii pojazdu pojawią się wzgórki czy wybrzuszenia, powstałe wskutek naprężeń pochodzących od sił natury lub w skutek szkód komunikacyjnych lub też w wyniku prac prowadzonych techniką PDR – bezlakierowego usuwania wgnieceń – istnieje możliwość ich usunięcia. Niezależnie od wybranej technologii usuwania wgniecenia (metoda klejowa (PULL) czy metoda wypychowa (PUSH)), potrzebna będzie technologia i narzędzia do wbijania/usuwania wzgórków. Narzędzia służące temu celowi to pobijaki i specjalistyczne młotki. Warto zauważyć, że w technice wypychowej (PUSH), generowanie wzgórków nie jest czynnością pożądaną przez Technika. Dla jakości i prawidłowości naprawy, z reguły unika zbyt mocnych ruchów/wypchnięć w trakcie wykonywania czynności. Przy usuwaniu wgnieceń o łagodnym charakterze, doświadczony Technik jest w stanie usunąć wgniecenie bez wygenerowania niepożądanego wzgórka. Należ pamiętać na zdarzające się zbyt silne wypchnięcia i wówczas potrzebuje pobijaka do wbicia niepożądanego wzgórka. Z kolei przy usuwaniu wgnieceń o ostrym charakterze niezbędnym jest wbijanie "korony", która wypiętrza się przy wielokrotnym naciskaniu drutem PDR na dno/jądro ostrego wgniecenia.

Przebieg procesu usuwania wgnieceń i wzgórków metodą bezlakierową?

Osoba wykonująca naprawę pcha narzędziem w najgłębsze miejsce wgniecenia, czynność powtarza wielokrotnie i w efekcie wgniecenie staje się płytszym ale na jego brzegach blacha wypiętrza/wybrzusza się dookoła. To wzniesienie przypomina kształtem koronę lub krater wulkanu. Tę podniesioną powierzchnię trzeba wbić używając pobijaka i młotka. Dopiero po jej wbiciu można i należy kontynuować prace przy wypychaniu ostrego wgniecenia poprzez jego dno/jądro. Z kolei przy naprawach wgnieceń techniką klejową (PULL) Technik świadomie nieco przeciąga blachę w trakcie wyciągania adapterem/grzybkiem. Przeciąga, ale w niewielkim stopniu, tak aby powstały wzgórek był niewielki zarówno powierzchnią jak i wysokością. Tę niewielką górkę wbija się pobijakiem i młotkiem lub samym młotkiem.

Stosowane narzędzie powinno mieć końcówkę o charakterze zbliżonym do charakteru wbijanego wzgórka. Łagodną górkę wbija się łagodnym pobijakiem (np. NTools PDR A9), ostrą górkę wbija się ostrym pobijakiem (np. NTools PDR A8). Górki o charakterze łagodnym i obłym mogą alternatywnie być wbijane młotkiem ale przy zachowaniu zasady – łagodna górka – łagodną końcówką młotka, obła górka – obłą końcówką młotka. Tu sprawdzi się młotek NTools PDR Carbon lub NTS MDW. Górka okrągła – okrągłym pobijakiem, podłużny wzgórek – podłużnym pobijakiem (okrągłym też można ale układając uderzenia w podłużną sekwencję spiralnych ruchów).

Przy pracach związanych z wbijaniem wzgórków o różnorodnym charakterze i kształcie warto stosować pobijaki z wymiennymi końcówkami o różnorodnych kształtach – Ntools TP12 lub NTools PA9.

Narzędzia wykorzystywane podczas usuwania wgnieceń metodą PDR.

Podbijaki używane przy wybijaniu

  • jednolite (NTools PDR A8, NTools PDR A9, NTools PDR A10),
  • z wymiennymi końcówkami (NTools TP12, NTools PA9),
  • wykonane z twardego (NTools PA9) lub bardzo twardego tworzywa sztucznego (NTools TP12) lub metalu,
  • z końcówkami wykończonymi na kształty: ostre (NTools PDR A8), łagodne (NTools PDR A9), obłe (NTools PDR A10),
  • z końcówkami o kształtach okrągłych lub podłużnych – zestaw ośmiu końcówek z tworzywa PTFE i dwóch aluminiowych uchwytów o różnej długości (NTools TP12),
  • z końcówkami płaskimi i wypukłymi /sferycznymi (NTools PA9).

Każdy z rodzajów pobijaków ma swoje przeznaczenie i zastosowanie. Każdy ma swoje wady i zalety. Technicy mają swoje upodobania i preferencje. Stąd nie ma jednego i uniwersalnego rozwiązania. Doświadczenie pokazuje, że trzeba i warto mieć dostęp do różnych narzędzi. Stąd wynika pojawianie się na rynku różnorodnych rozwiązań. Dlatego jedni Technicy posługują się jednolitymi pobijakami, inni korzystają z arsenału wymiennych końcówek. Ale wszyscy kierują się zasadą dopasowywania kształtu końcówki pobijaka czy młotka do kształtu i charakteru wbijanego wzgórka/górki.

Młotki wykorzystywane w pracach technologią PDR to młotki lekkie. Ich ciężar waha się od 100 do 200 gram. Młotki te winny być dobrze wyważone, rozkład masy powinien być równomierny. Sprawdzają się wyśmienicie – NTS MDW – młotek z drewnianym, bezrezonansowym trzonkiem z egzotycznego drewna orzechowca „hickory” oraz młotek o carbonowym trzonku NTools PDR Carbon Hammer. Dzięki temu młotki te dobrze „leżą” w rękach Techników. Uderzanie nimi to sekwencja wielu „miękkich” , łagodnych, delikatnych ruchów, a nie pojedyncze, silne ciosy z zamachem. Uderzenia młotkiem PDR to bardziej opuszczanie młotka pod jego własnym ciężarem z wysokości dobieranej przez Technika. O sile decyduje wysokość z jakiej upuszcza się młotek na nierówność. Taka technika zwana jest blendowaniem. Doskonale sprawdza się do tego celu młotek NTools PDR Carbon Hammer, dodatkowo wyposażony w przedłużkę pozwalającą wydłużyć młotek ze standardowego rozmiaru 435 do 635 mm.

Dzięki zastosowaniu stalowej końcówki o polerowanej powierzchni, usuwane są rozległe ale o niewielkiej wysokości nierówności. Druga z wymiennych końcówka młotka wykonana z tworzywa PA i o ostrzejszej, zaokrąglonej końcówce, pozwala niwelować nierówności o mniejszej powierzchni i mniej łagodnym charakterze. Dzięki temu praca młotkiem nie pozostawia śladów na lakierze. Co ciekawe, pod względem pozostawianiu śladów pracy na lakierze, młotek jest rozwiązaniem bezpieczniejszym niż pobijak.

Dobór narzędzi i zastosowana technologia naprawy nie jest sprawą wymierną i dającą się jednoznacznie sklasyfikować. Do tak samo wyglądającego wgniecenia różni Technicy będą podchodzić różnymi narzędziami i zastosują różne technologie. Ze względu na trudność wykonywanej operacji, złożoność zagadnienia, różne poziomy umiejętności, różnorodność posiadanego wyposażenia – zastosowane rozwiązania i sposoby mogą być różne. I nie ma w tym nic złego. Tu Technik jest najważniejszym ale i najsłabszym ogniwem.






 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie