SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
Jak polerować lakiery poliuretanowe?

Jak polerować lakiery poliuretanowe?

lakiernictwoPolerowanie

Cechą charakterystyczną lakierów poliuretanowych jest bardzo cienka warstwa powłoki po nałożeniu na lakierowaną powierchnię. Stanowi to niewątpliwie duże wyzwanie dla osoby wykonującej prace lakiernicze i wymaga dużego doświaczenia zapewniającego wysoką jakość naprawy.Kluczową kwestią w całym procesie staje się również dobór odpowiednich narzędzi i materiałów, których wysoka jakość musi być absoltnie bezdyskusyjna.Dowiedz się, co doradzamy w zakresie przygotowania do polerowania lakierów poliuretanowych oraz na jak powinien wyglądać sam przebieg prac.

Polerowanie lakieru poliuretanowego - kilka faktów.

W zakresie polerowania lakierów poliuretanowych przede wszystkim należy mieć świadomość, że jest to proces wieloetapowy (wieloprzejściowy), który może być wykonywany ręcznie lub maszynowo.

Wspomniana ieloetapowość oraz fakt pracy na bardzo cienkiej, zewnętrznej powłoce o grubości pojedynczych dziesiątków mikronów powoduje zwiększenie ryzyka jej uszkodzenia (np. przecięcia).

Podstawowym pytaniem staje się zatem kolokwialne: jak dojść do celu? Bardziej profesjonalnie brzmi ono: jak poprawnie wykonać polerowanie, stosując materiały ścierne nasypowe i materiały ścierne w zawiesinie? - takie bowiem materiałów należy w przypadku polerowania lakierów poliuretanowych używać.

Zasada pierwsza (bezwględnie kluczowa): zachowanie czystości.

Należy przestrzegać zachowania bezwzględnej czystości powierzchni roboczej, odzieży, pomieszczenia, narzędzi i przyborów w tym wody jeżeli szlifujemy na mokro. Bez spełnienia tych warunków, praca z cienkimi warstwami lakieru może okazać się problematyczna, a z pewnością będzie utrudniona.

Dobór odpowiednich materiałów i narzędzi.

Podczas prac w zakresie polerowania należy uwzględnić stopniowanie papieru ściernego lub folii od ekstremalnie Q P1200 do Q P2500 pamiętając o zasadzie, mówiącej, że im drobniej i dokładniej szlifujemy tym krócej pracujemy z pastą. Papier ścierny będzie zawsze szlifował na płasko usuwając wtrącenia i zmniejszając fakturę powierzchni. Szlifowanie ręcznie na mokro (przy użyciu np. APP M991 umożliwia pracę na powierzchni świeżych lakierów - szlichta jest wypłukiwana wodą i nie bryli się w przestrzeniach pomiędzy ziarnami. Szlifowanie maszynowe folią ścierną wyposażoną w bardzo dobre zabezpieczenia przeciw szlichceniowe szlifierkami o skoku od 2,5 do 3 mm (np. NTools RS 15025 wyłącznie na powierzchni dobrze utwardzonych lakierów. Pamiętajmy o tym, iżp odczas szlifowania na mokro uzyskaną powierzchnię widzimy dopiero po jej osuszeniu np. ściągaczką do wody, natomiast podczas szlifowania na sucho powierzchnię widzimy w czasie rzeczywistym.

Zalecamy stosowanie elastycznych materiałów ściernych układających się do szlifowanej powierzchni, takich jak gąbki czy włókniny o bardzo drobnym nasypie np. 3000, 4000 czy 6000 spowoduje wygładzenie krawędzi rys po papierze ściernym oraz doprowadzenie powierzchni prawie do pół połysku z jednoczesną niezauważalną zmianą jej faktury. To wszystko powoduje znaczące skrócenie czasu pracy z pastami do polerowania oraz gwałtowne zmniejszenie kosztów.

Jaką pastę polerską wybrać, a także jakie gąbki do polerowania lakierów poliuretanowych?

Z punktu widzenia technologicznego, pasta polerska to mieszanina ścierniwa oraz mieszaniny wosków, rozpuszczalników (np. woda), olei i dodatków tworzących zawiesinę. Przed użyciem wymaga ona dobrego wymieszania dla uzyskania jednorodnej konsystencji (równomiernego rozkładu składników w całej objętości). Pasty posiadają ziarno ścierne różnej wielkości i różnego typu, było to już opisywane w materiałach ściernych i tak w przypadku papieru ściernego można dokonać klasyfikacji opartą na stopniowaniu:

  • pasty grube jak na przykład APP Q801 do szybkiego usuwania głębokich rys po papierze ściernym nie dające wysokiego połysku. Zdarza się, zwłaszcza podczas prac wykonywanych w zbytnim pośpiechu, że pozostawiają one całkiem spory bałagan na polerowanej powierzchni. Wymagają gąbek gęstych i twardych takich jak APP Q804, APP Q811 lub futer takich jak APP Wool 180.
  • pasty średniej grubości, jak na przykład APP Q802, usuwające drobne rysy i bałagan po pastach grubych, dające bardzo dobre nabłyszczenie wymagają gąbek gęstych i średnio twardych takich jak APP Q805.
  • pasty wykończeniowe jak na przykład APP P3000 Finish Gloss jednocześnie pracujące jako anty hologramy ujednolicają powierzchnię szlifując i nabłyszczając woskiem wymagają gąbek średnio gęstych i średnio twardych takich jak APP GP 150 PR niebieska lub żółta.

Ocena efektów polerowania.

Kontrolę skuteczności polerowania oraz jakości uzyskanej powierzchni i jej połysku możemy dokonać wyłącznie po całkowitym usunięciu naniesionych wosków za pomocą alkoholu lub zmywaczy np. APP Finish Test Spray.

Jeżeli ocena naprawianej powierzchni jest zadowalająca, przystępujemy do ostaniego etapu prac: zabezpieczenia tę powierchnię woskiem twardym APP Q803 lub powłokami nano np. APP Nano Guard Car Body.






 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie