SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
Jak naprawiać obite ranty (np. drzwi)?

Jak naprawiać obite ranty (np. drzwi)?

autodetailing
Produkty z poradnika
W jaki sposób naprawić rant drzwi?

APP W900 Zmywacz do usuwania silikonu - 26,58 PLN
APP W900 Zmywacz do usuwania silikonu

APP WB 910 Zmywacz do systemów konwencjonalnych i wodorozcieńczalnych. - 36,92 PLN
APP WB 910 Zmywacz do systemów konwencjonalnych i wodorozcieńczalnych.

APP Standard CT - Czyściwo techniczne dwuwarstwowe65,69 PLN
APP Standard CTCzyściwo techniczne dwuwarstwowe

APP M991 - Papier ścierny wodoodporny2,14 PLN
APP M991Papier ścierny wodoodporny

Nitro to rozcieńczalnik do produktów nitrocelulozowych oraz zmywacz do mycia narzędzi - 104,31 PLN
Nitro to rozcieńczalnik do produktów nitrocelulozowych oraz zmywacz do mycia narzędzi

APP Paint Ex Plus Spray - Preparat do usuwania starych powłok farb i lakierów44,70 PLN
APP Paint Ex Plus SprayPreparat do usuwania starych powłok farb i lakierów

APP P Mask Standard - Papier do maskowania68,70 PLN
APP P Mask StandardPapier do maskowania

APP M991 - Papier ścierny wodoodporny2,17 PLN
APP M991Papier ścierny wodoodporny

APP GCX - Gąbka celulozowa sprasowana18,12 PLN
APP GCXGąbka celulozowa sprasowana

APP SAS - Ściereczka antystatyczna30,59 PLN
APP SASŚciereczka antystatyczna

APP Klarlack FD Spray - Lakier bezbarwny dwuskładnikowy szybkoschnący91,83 PLN
APP Klarlack FD SprayLakier bezbarwny dwuskładnikowy szybkoschnący

APP Loser Spray Rozpuszczalnik do cieniowania. - 36,81 PLN
APP Loser Spray Rozpuszczalnik do cieniowania.

APP M991 - Papier ścierny wodoodporny2,35 PLN
APP M991Papier ścierny wodoodporny

APP Carbon - Bloczek ścierny191,88 PLN
APP CarbonBloczek ścierny

APP QUARTZ Q802 - Pasta polerska multifunkcyjna18,14 PLN36,65 PLN
APP QUARTZ Q802Pasta polerska multifunkcyjna

0,00 PLN

Uszkodzenia rantów (np. w drzwiach auta) jest jednym z typów uszkodzeń, których naprawa jest szczególnie niewzięcznym zajęciem.Wynika to z faktu, iż miejsce uszkodzenia nie jest wygodną do poddawania poszczególnym czynnościom powierzchnią, stąd poprawne wykonanie naprawy nie jest sprawą błahą i wymaga dużego wyczucia wynikającego przede wszystkim z doświadczenia osoby dokonującej remontu.Przeczytaj o tym, jak przebiega proces naprawy obitegu rantu i jakie materiały oraz narzędzia rekomendujemy dla sprawnej i dobrze wykonanej pracy.

Uszkodzenie rantu drzwi w aucie? To nie koniec świata!

Uszkodzenia drzwi należą do stosunkowo najczęstszych uszkodzeń, jakie występują podczas korzystania z samochodu. Na szczęście nie są z reguły wynikiem ciężkich wypadków, a powstają najczęściej nieco przypadkowo, można powiedzieć - przez nieuwagę.

Przyczyna - jaka by nie była - nie uchroni jednak przed koniecznością naprawy, gdyż oprócz defektu wizualnego, mogą się przyczynić np. do postępującej korozji blachy, a tym samym z czasem narazić docelowo na większe koszty prac blacharsko-lakierniczych.

W dalszej części poradnika dowiesz się, jak przebiega poprawny proces naprawy obitego rantu, na co zwórić uwagę podczas wykonywanych prac, a także zapoznasz się z materiałami i narzędziami, jakie rekomendujemy użyć, aby końcowy rezultat remontu był wysokiej jakości

Etap 1: oczyszczenie obszaru naprawy.

Auto musi być czyste - to podstawa dalszych prac, jeśli nie jest, należy je umyć i wysuszyć, odmuchując okolice naprawy.

Jeśli uszkodzone miejsce wymaga odtłuszczenia, możemy do tego celu użyć zmywacza APP 900 lub APP WB 910, oczyszczając jednoczeście powierzchnię z wykorzystaniem czyściwa APP Standard CT.

Uszkodzeń powierzchni na rancie możemy pozbyć się poprzez ręczne, delikatne ich rozszlifowanie "na mokro" używając do tego celu papieru APP P800 nawiniętego na kostkę.

Po zakończonej pracy - podobnie jak uprzednio - przemywamy naprawiany obszar zywaczem APP WB910 i osuszamy czyściwem APP WB910.

Etap 2: przygotowanie do nanoszenia, a następnie naniesienie podkładu.

Przygotowanie do czynności naniesienia podkładu należy rozpocząć od oklejenia okolic obszaru naprawy taśmą (np. APP Standard 60) i papierem (np. APP P Mask Standard)

Naniesioną warstwę podkłądu (polecamy APP Haftgrund Spray lub APP Smart Primer Spray) osuszamy promiennikiem, po czym przechodzimy do szlifiwania podkładu i powierzchni pod lakier. Pamiętajmy o tym, że do szlifowania należy używać papieru wodoodporneto APP P1500 (na mokro, z małą ilością wody) szlifując ręcznie, bez kostki. Przy wykonywaniu samej czynności wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie doprowadzić do przetarcia podkładu.

Pozostałości po szlifowaniu (takie jak nadmiar wody, czy zanieczyszczenia) usuwamy gąkbą (np. APP GCX) i szpachelką gumową (APP S Gum).

W razie potrzeby uzupełniamy maskowanie poprzez ponowne oklejenie obszaru naprawy (w miejscach gdzie powstały ubytki taśmy).

Kolejnym krokiem jest ostateczne przygotowanie powierzchni pod lakier, obejmujące:

  • odpylenie powiechni naprawy i jej bezpośrednich okolic
  • przemywanie zmywaczem APP WB910
  • przecieranie ściereczką pyłochłonną APP SAS.

Etap 3: lakierowanie.

Proces lakierowania rozpoczynamy od rozpylenia bazy z pojemnika ciśnieniowego APP Pre Fill Gas Spray. Istotne jest posiadanie doświadczenia w zakresie oceny pożądanej ilości nanoszonych warstw bazy aby umożliwić równomierne pokrycie kolorem całego naprawianego obszaru.

W kolejnej fazie nakładamy lakier bezbarwny wg schematu: najpierw jedna warstwa, po 2–3 minutach, druga pełna warstwa. Na granicy pomiędzy starym a nowym lakierem nanosimy APP Loser Spray.

Czas suszenia zależy od warunków pracy oraz od grubości nałożonej warstwy - nie ma tutaj uniwersalnej rady, dlatego też należy obserwować naprawianą powierzchnię i uwzględnić warunki otoczenia.

Etap 4: prace wykończeniowe

Po wyschnięciu lakieru, przystępujemy do rozklejenia maskowania i usuwania resztek po procesie naprawy tj. odkurzu, kleju z taśmy maskującej itp..

Newralgicznym miejscem, o które należy szczególnie zadbać, jest oczywiście styk nowego i starego lakieru. To w tym bowiem miejscu najłatwiej dokonać oceny jakości wykonanej pracy. Wspomniane miejsce obrabiamy ręcznie (w procesie "na mokro") za pomoca papieru (np. APP P2000) na kostce lub ewentualnie sprasowanym materiałem ściernym Carbon 2000.

Ostatnią czynnością jest polerowanie, do czego polecamy użyć pasty polerskiej APP Quartz Q802 czy APP P3000 Finish Gloss.






 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie